Baba Séf

Tökéletes tejszínes krumpli

A krumpli mindenhogy jó. Főzve, sütve, főzeléknek, íme a receptek: https://babasef.cafeblog.hu/2014/06/16/amitol-a-fejed-no/

De ez maga a tökély. Köretnek vagy csak úgy. Bár be kell kapcsolni a sütőt hozzá, ez most a kánikulában nem a legvonzóbb talán, cserébe nem kell tűzhely mellé állni egyáltalán. Hát valamit, valamiért, ahogy ez lenni szokott.

tejszineskrumpli2

TEJSZÍNES KRUMPLI

(8 hónapos kortól, ha már mehet a tejszín és a sajt)

Hozzávalók:

8 db krumpli

3 dl tejszín

5 dkg reszelt sajt

só, szerecsendió

A krumplit meghámozom és legyalulom. Belerakom egy tepsibe. A tejszínt sózom és teszek bele szerencsendiót, ezzel leöntöm a krumplit. Befóliázom és mehet a sütőbe. Ha puha a krumpli, akkor leveszem a fóliát, rászórom a sajtot, megpirítom a tetején és máris kész.

Húsimádók tehetnek a tetejére bacont, de nálunk így natúr is nagyon jól fogyott. Ünnepi kajáknál remek köret lehet, mert nem kell vele sokat foglalkozni és csirkéhez tökéletes köret.

 

A sárgarépa győzelem

Régi harc ez, a hozzátáplálás második hetétől tartó küzdelem és eddig egyik csatát a másik után veszítettem el. A húsleves adott némi reményt, de igazi áttörésre csak most került sor. Teó megette a répát!

Facebookon láttam egy vicces képet, amin egy gonosz pofit vágó csecsemő portréja alá írták: “Ha öreg leszel, majd én is sárgarépapürével etetlek!”. Valljuk be van ebben valami. A reszelt alma még úgy ahogy, de sárgarépapüré??? Te megennéd? Na ezért kezdtem kísérletekbe miután a Főnök úr az első idők rendszeres próbálkozásinak alkalmával mindig kiköpte vagy szag után meg se kósolta a répát.

A levesben főtt zöldségeket szerette darálva és most is darabokban, itt be lehet csempészni a répát. Így nem adtam fel a reményt, hogy lesz még répa a bendőben, csak meg kell találnom a megfelelő receptet. Curryset egyelőre nem mertem., de fokhagyma nagy kedvenc nálunk, így azzal ötvöztem a répát és sikerült. Jó, kellett hozzá némi fasírt is, de répa volt a köret és fogyott is belőle. Szóval ha háborút nem is, de csatát nyertem. Végre!

Kell egy kis fasírt a répához

Kell egy kis fasírt a répához

FOKHAGYMÁS PÁROLT RÉPA

(8 hónapos kortól)

Hozzávalók:

1 répa

1 gerezd fokhagyma

kevés olaj

kis só

Zsülienre vágtam, persze V gyaluval, a répát és rádobtam az olajra. Sóztam és ahogy párolódni kezdett, rányomtam a fokhagymát is. Kellett rá némi víz, de mire puha lesz, addigra finom is.

Mi is ettünk belőle, mert lelkes nem lett a gyerek, csak hajlandó és ízlett. Köretként vagy savanyúság helyett is jó, nem csak bébi kajának.

Sajtos makaróni az amerikai módi

Hát először is nálam spagetti, mert az volt itthon, makaróni meg nem és most a név nem kötelez. Másodszor nem a tipikus amerikás alapra helyeztem a szószt (besameles sajtszósz), hanem a tejszín tojás kombót választottam, amit Nigella is ajánl, a fűszerezés kombinált (angolosan szerecsendió, de amerikai mód hagyma). Szóval mixeltem egyet kedvem szerint megint.

sajtosteszta1

SAJTOS MAKARÓNI

(1 éves kortól)

Hozzávalók:

fél csomag (250gr) tészta

250 ml tejszín

20 dkg sajt (többfélével az igazi)

1 tojás

fél fej vöröshagyma

2 ek olaj

1 ek vaj

só, bors, szerecsendió

 

 

sajtosteszta2

Miközben a tészta fő, előmelegítem a sütőt és elkészítem a szószt. A tejszínbe belekeverem a reszelt sajtokat (intermezzo: én maradék sajtokból csináltam, ilyenkor hóvégén az ihletet gyakran a hűtő tartalma adja, így volt ez most is, egy darab trappista, némi parmezánszerű maradék és egy kis lapka sajt is került bele darabolva), a tojást és a fűszereket. Közben a hagymát apróra vágom és megpárolom, ez is belemegy a tejszínbe. Ha a tészta megfőtt, akkor egy kivajazott tepsibe rakom és leöntöm a keverékkel. Mehet a sütőbe, piruljon szépen.

Igazán fincsi, nálam paradicsommal egészült ki, mert kellett vmi friss mellé. Érdemes tesztelni. Ha nem elég fűszeres így, akkor a szerecsendió helyett mehet az amerikásabb verzió, worchester szósz és mustár. Ez is olyan kaja, amit mindenki másképp csinál. Nálunk komoly sikert aratott apa és baba is tempósan tömte.

Sótlan vagy sózzam?

Nemrégiben egy Albionban gyerek pesztrálásból élő barátnőm járt nálunk és mikor látta, hogy ugyanazt a főzeléket vagy húst már nem emlékszem, eszi a gyerek, mint mi akkor elmesélte, hogy melyek a szigetországban vallott elterjedt nézetek ebben az ügyben. Megosztom veletek is.

A fő ellenségek mostanság a cukor és a só.

forrás: sxc.hu

forrás: sxc.hu

A cukorról (és a jázminpakócáról) már írtam. Azóta kiműveltem magam xilitből is. Egészen pontosan kóstoltam ezzel készült sütit, finom és megnéztem mennyibe kerül, megfizethetetlen. Legalábbis nekem az akciósan 1.800 forint per kiló nem az az ár, amit ki tudok (és nem is akarok) fizetni. Szóval nálunk marad a cukor, igaz minden sütibe kevesebbet teszek, mint a recept írja, így is finomak. Szóval nálunk sugar a baby is 🙂

A sóról még nem volt szó. Pedig érdemes megrágni a témát! Só nélkül enni nem nagy élmény. Én elég kevés sóval főzök, apa nagy bánatára, aki önti a sót mindenre, de fűszeresen, ízesen, így általában mindenkinek ízlik, amit kap. A teljesen sómentes kaját megpróbáltam, mikot Teó hozzátáplálását kezdtük, de legalább annyira nem ette, amennyire rossz volt az így készült kaja. Szóval nálunk a kevés sóval, de nem só nélkül készült kaják mennek.

A tudományos álláspont(OÉTI adatok) szerint napi egy teás kanál só kell a szervezetünknek (felnőttre vonatkozik a mennyiség), hogy egészségesen tudjon működni, megkapja a szükséges nátriumot. Ehhez képest a felnőttek idehaza ennek a dupláját, a gyerekek pedig majd kétszeresét eszik meg. A következmény a magas vérnyomás, amiről sokat tudnék mesélni, de most nem fogok. Alattomos és veszélyes betegség.

 

Az angolok tehát, az egészség jegyében, só nélkül készítik a gyerekek ételét, meséli barátném. Szegény gyerekek, mondom erre én, de kiderül, nem hülyék az albioni csemeték sem, nem eszik meg az ízetlen dolgokat, hanem öntenek rá ketchupot. Elképedtem ezen, mert abban aztán akad só, na meg tartósító és cukor, rossz esetben mesterséges színezék is, szóval whatafuck???? no só, de jöhet a ketchup. Értetlenül állok a dolog előtt.

A túlzott sófogyasztás ugyanis általában nem abból fakad, hogy túl sós a húsleves. Sokkal nagyobb szerepe van ebben a chipsnek, a füstölt áruknak és a késztermékeknek, mint például az üveges szószok. Ezt elég egyszerű belátni, ha átgondolja az ember, ugyanakkor látni nem lehet, hiszen nem mi rakjuk bele a sót a kajába.

Tejszínes csirke egyszerűen, fűszeresen

Tésztával vagy búzakásával tökéletes ebéd

Tésztával vagy búzakásával tökéletes ebéd

Az arab konyhában a fahéj a húsok egyik alapfűszere. Ezt először Bachernél olvastam, aztán megem is megtapasztaltam, ahogy azt is, hogy bár a fahéjas csigán felnőtt agyamnak ez fura, az ízlelőbimbóim lelkesek tőle. Szóval hús és fahéj, tuti páros. Ráadásul a fahéjnak emésztéstserkentő hatása van, emiatt érdemes mielőbb bevezetni a picik étrendjébe. Nálunk az első fahéjas párolt alma már 6 hónaposan becsúszott a pofiba.

De nézzük hogyan is lehet magyar konyhabaráttá tenni a fahéjas húst.

TEJSZÍNES CSIRKERAGU

7 vagy 8 hónapos kortól

Hozzávalók:

1 csirkemell

3 dl tejszín

1 vöröshagyma

fahéj, szerecsendió

A hagymát apróra vágom, dinsztelem, ráteszem a kis kockákra vágott husit, körbepirítom. Ha mindenhol kifehéredett, akkor kevés fahéjjal meghintem és reszelek rá egy kevés szerecsendiót is. Sózóm, keverem és felöntöm tejszínnel. Ebben párolom készre.

A köret, ha a baba még tojásmentes, akkor durumtészta, egyébként bármilyan pasta megteszi.

Tudom mindenkinek van saját tejszínes csirke receptje, de ez talán egy kicsit izgalmasabb a szokásos fokhagymás változatnál (ami persze szintén finom).

 

 

 

Amitől a fejed nő

A nagypapám nem szerette a krumplit, a pörkölthöz nokedlit evett, a rántott húshoz nem kellett köret (elég a panír ugye), egyébként meg a kenyér jól megy mindenhez. Mikor mi krumplit ettünk, akkor jegyezte meg a fenti bölcseletet, miszerint a krumplitól csak a fejünk nő. Ennek ellenére én kifejezetten krumpliimádó vagyok főzve, sütve, pürésítve, főzeléknek, bárhogy jöhet. A legjobb ilyenkor nyár elején, mikor új krumplit lehet kapni. Bár nem csinálhatok belőle tócsnit, de a legegyszerűbb burgonyás étel is isteni finom lesz belőle.

Kaparod vagy pucolod?

Kaparod vagy pucolod?

Hogy kaparsz vagy hámozol, Rád bízom. Ha van időm kaparok, úgy az igazi az új krumpli, de most hogy néha Teó Főnök főzés közben rángatja le a gatyámat, megesik, hogy megpucolom. És van köztes megoldás is! Íme:

PETREZSELYMES KRUMPLI

6 vagy 7 hónapos kortól

Hozzávalók:

60 dkg új krumpli (persze kb. fél kiló, de ez olyan jól hangzik) én parázskrumplit szoktam venni, mert szeretem egészben hagyni

egy csokor petrezselyem

4 ek olaj

só, piros paprika

Eredetileg kaparni kell, de ha héjában főzöd kevesebb munkával (és ráfordított idővel) megúszható az ügy. Ha megfőtt héjában, gyorsan lekapkodható róla a héja, majd mehet is a serpenyőben melegedő olajba, itt meghempereg az apróra vágott petrezselyemben és egy kis piros paprikában és máris remek köret. Megvallom én néha nem is eszem hozzá húst, csak uborkát vagy paradicsomsalátát.

FOKHAGYMÁS VERZIÓ

7 hónapos kortól

És van az a verzió, mikor nem petruska meg paprika, hanem az olajon előtte megfutatott tört fokhagyma várja a krumplikat és azzal pirulnak össze. Na ehhez még sose ettem húst, annyira finom és intenzív ízű kaja, hogy maximum egy kis joghurtot vagy tejfölt kíván, amibe tunkolni lehet az apró egész krumplikat.

JOGHURTOS KRUMPLIFŐZELÉK

Alapesetben nálunk a krumplifőzelék fehér főzelék, savanyítva. Így készíti a nagymamám, aki a világ legjobb főzelékeit csinálja, így csináltam én is. Eddig. Most kevés volt otthon a tejföl, viszont akadt némi joghurt. Így a habarást felesben csináltam, ez savanyított, nagyon finom!

Hozzávalók:

8 hónapos kortól (vagy ha előbb bevezetted a tejtermékeket, akkor előbb)

1 kg új krumpli kaparva vagy pucolva, darabolva

3 db babérlevél

2 dl joghurt

2 dl tejföl

2 ek liszt

A krumplit kevés sós vízzel és a babérlevelekkel felteszem a tűzre, ha megfőtt behabarom. Csupán annyi az extra, hogy a habarás fele joghurt fele tejföl kombinációból készül. Így nem kell utólag ecettel savanyítani, a joghurt elvégzi a dolgot. Nagyon nyári, hidegen is ehető!

 

 

 

 

Zöldségekből pörköltet

Persze hogy nem pörkölt, hanem paprikás, de olyan jól hangzik, hogy karfiol pörkölt. A húsevők megtévesztése a cél 🙂

Már régen készítek pörköltalapra mindenféle finom zöldséges ételt. Íme három ezek közül, amit érdemes kipróbálni, valamelyik biztos ízleni fog a családnak!

KARFIOL PÖRKÖLT

8 hónapos kortól

nem szép, de finom

nem szép, de finom

 

Hozzávalók:

1 fej karfiol

1 fej vöröshagyma

3 dl tejföl

olaj

só, bors, piros paprika

 

A karfiolt rózsáira szedem és enyhén sós vízben megfőzöm. Csinálok egy paprikás pörkölt alapot a kockára vágott hagymából, rádobom a főtt karfiol, teszek hozzá tejfölt bőven és már készen is van. Főtt tésztával szoktam kínálni, laktató és finom ebéd. A baba kaphatja tészta nélkül vagy készítheted durumtésztával és akkor ugyanazt eszi az egész család.

 

ZÖLDBORSÓ PÖRKÖLT

8 hónapos kortól

Hozzávalók:

fél kiló zöldborsó (fagyasztottból is jó)

1 fej vöröshagyma

3 dl tejföl

2 marék reszelt sajt

olaj

só, bors, paprika

A pörkölt alapot elkészítem, ha puha a hagyma és a fűszerek is a lábasban vannak, akkor mehet a zöldborsó és persze némi víz. Ha megpuhult a borsó, akkor tejfölözök, megrottyantom. Tálalni nokedlivel és sajttal, lustaság esetén főtt tésztával szoktam. Ahogy a karfiolnál úgy itt is érvényes, vagy tészta nélkül vagy durummal a babának.

 

PASZULY

10 hónapos kortól

Hozzávalók:

egy kiló zöldbab (fagyasztott is jó, konzerv nem)

1 fej vöröshagyma

2 evőkanál liszt

3 dl tejföl

só, bors, piros paprika

Úgy készül, ahogy a zöldborsó, de a tejföllel behabarom a végén, ehhez ugyanis nem szoktam tésztát adni. Valójában a zöldbab főzelék paprikás változata, de kellett egy harmadik, hogy teljes legyen a poszt, így bekerült a pörköltek közé. Mondjuk az alap ugyanaz.

Ti miből csináltok még pörköltet? (a húson kívül persze)

Keep calm and drink (water)!

Minden nyáron tele vannak a netes lapok az okos cikkekkel, amelyek arról szólnak, hogy napi több liter vizet meg kell innod, mert különben jaj neked, ki, de legalábbis elszáradsz és nem éled meg a telet. Arról keveset írnak, hogy a napi 2 liter (vagy több) folyadékszükséglet nem egyenlő a vízivással. Ebben benne van a megevett leves és az elfogyasztott gyümölcsök folyadéktartalma is. Szóval keep calm and drink!

kép forrása: sxc.hu

kép forrása: sxc.hu

A picik folyadékszükségletéről még több hülyeség kering. Rengeteg helyen olvasható, hogy napi egy liter kell nekik. Ez azonban csak félig igaz. Ennyi a folyadékszükségletük valóban, de nem nagyon akad olyan 1 éves, aki ennyi vizet elkortyolna egy nap alatt. Ahogy nálunk, úgy náluk is beleszámít a kaja folyadéktartalma (a dinnyének közel 90%, de a lédús baracké is 70 körül van!) és persze az anyatej is, ha még cicizik az apróság. És ez nem is olyan kevés.

ENNYI AZ ANNYI!

Vagyis a valós szám: 4 és 6 deciliter között van! Ez már nem is olyan sok, ugye?

 

Igyál vizet!

Igyál vizet!

Nálunk 3 nap alatt fogy el egy másfél literes víz (persze néha mellé is megy, de ezt most nem számoljuk). Mindig szobahőmérsékletű és minden történés után iszunk. Ha felkel, kínálom, ha evett, itatom, ha sétáltunk előkerül a vizecske, a játszótéren mikor visszagyömöszölöm a kocsiba, kap egy üveget a pracliba. Így nem kell számolgatnom mennyit ivott és biztos nem marad szomjan, nem szárad ki.

Abban igazuk van az okos írásoknak, hogy a víz legjobb szomjoltó, azt pedig minden anyuka tudja, hogy ha azt szeretné többet igyon a gyermeke, akkor kell egy kis íz. Felesben vízzel gyümölcslé vagy néha egy kis szörpi belefér, ahogy nekünk is egy pohár sör vagy egy fröccs. És persze az esti kakaó is folyadék, ha nem is a legegészségesebb, de az is beleszámít.

Egészségetekre!

Padlizsán, ahogy a Szerájban szeretem

Kedvenc török gyorskajáldám a Szeráj, ott is a búzakása és a joghurtos padlizsán ízlik a legjobban. A salátát le is koppintottam (úgy látszik ez a hét a lopott recepteké, tegnap a házi fagyi, most ez), mert olyan egyszerűnek tűnt, és az is! Némi netes recept turkálás és egy kísérlet után ez a verzió az, ami a legjobban hasonlít és a leginkább ízlik!

JOGHURTOS PADLIZSÁNSALÁTA

(8 hónapos kortól, de akár előbb is)

 

Sok paprikás olajjal szeretem

Sok paprikás olajjal szeretem

 

 

Hozzávalók:

 

1 nagy vagy 2 kis padlizsán

egy nagy doboz (5dl) joghurt

1 vagy 2 kicsi gerezd fokhagyma

2 evőkanál olaj

piros paprika

A padlizsánt megmosom és kockára vágom. Besózom és hagyom negyed órát vagy 20 percet izzadni. Addig összetöröm a fokhagymát és elkeverem a joghurttal. Ugyanezt teszem egy kanál olajjal és 2 késhegynyi piros paprikával.

A padlizsánt megtörölgetem és egy kialufóliázott, enyhén megolajozott tepsibe terítem. Mehet a sütőbe, 180 fok, hőlégkever, puhulásig sütöm. Ha kész akkor belekeverem ezt is a joghurtba és ugrás a hűtőbe. A paprikás olajat tálalás előtt elég rátenni. A baba adagját ki is veheted mielőtt ezt rárakod, bár Teó szereti a paprikás dolgokat, így ő kapott a felnőtt adagból is.

Ugye, hogy egész törökös?

Házi fagyi gép nélkül

Örök hálám kedvenc gasztrobloggeremnek ezért a receptért. Az eredetit itt találjátok a Csak, mert szeretemen. Én egy kicsit variáltam rajta, de az alapötlet, ami annyira egyszerű és nagyszerű neki köszönhető.

Nem kell hozzá más csak egy turmix és némi fagyasztott gyümölcs. Nálunk barack volt a hűtőben, mert Teó tavaly ősszel nagyon kedvelte így a nagyik és a dédi extrém mennyiséget vásároltak és tettek fagyasztóba, még mindig akad belőle. Na ezeket az utolsó adagokat varázsoltam fagyivá.

FAGYI HÁZILAG

8 hónapos kortól (ha megy a tejszín vagy a joghurt már kipróbálhatjátok)

nem tudok szépen tálalni, de finom lett

nem tudok szépen tálalni, de finom lett

 

Hozzávalók:

negyed kiló fagyasztott gyümölcs

4 evőkanál habtejszín (vagy tejföl vagy joghurt, amit ehet a baba)

1 evőkanál méz vagy 2 evőkanál cukorszirup (egy adag cukrot két adag vízzel összeforralni, majd visszahűteni)

20 csepp vanília aroma (elhagyható)

 

 

Én 3 fél barackot tettem a turmixba, 3 evőkanál tejszínnel és egy evőkanál mézzel, na meg az aromával. Mivel elég vacak masinám van ezért 2 max. 3 percig kellett járatni és közben kevergetni a masszát, hogy homogén pép legyen. Egy jobb géppel ez egy perces művelet. (Álmaim Kitchen Aidjével biztos 2 zümm és kész.)

Teó Főnök a széléről kapta az olvadt részt, hogy nehogy megfájduljon a torka a hideg péptől. Nagyon tetszett neki. Legközelebb kipróbáljuk banánnal is. Ennél tutibb gyümölcsfagyit úgyse tudsz csinálni, főleg nem ilyen gyorsan. Egy hátránya van, hogy azonnal meg kell enni, de szerintem ezzel nem lesz gond 🙂

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!