Nem az emyém az első és nem is az utolsó gyerkőc, akit kicsinek, könnyűnek, rövidnek, soványnak ítél a ma érvényes tudomány és annak felkent képviselője. Percentilisek, range-eket leíró görbék és az átlag bűvöletében él az egészségügy és ha kilógsz, vizsgálni kezdenek. Most veszem észre, ez analóg a jogrenddel, meg minden renddel, de most inkább maradok a kajánál.
Saját sztori
Persze hogy van személyes érintettség! Eleinte mindenki boldog volt, nagy születési súly, heti 20-30 dekát hízott a Főnök úr, hurrá! Aztán két hónap után lassult a gyarapodás, így még a hozzátáplálás megkezdése előtt kaptunk Sinlacot, hogy az majd jó lesz. De inkább áttértem a mindkét ciciből etetésre és a tápszert csak megkóstolta (szereti, fahéjjal még inkább, de gyors desszert maradt a szentjánoskenyérmag őrleményes táp). Aztán miután beteg lett (orrfolyás, majd a dokilátogatás után hasmenés) 3 hétig nem evett csak szopott és 10 napig több jött ki, mint amennyi bement, nagyon lefogyott. Ennek következtében 8 hét alatt csak 40 dekát hízott, nem érte el 10 hónaposan a 8 kilót. Na ezt már nem tűrhette a rendszer, vérvétel lett belőle. Mondhattam én, hogy jól eszik, hogy a hasmenés miatti fogyás az ok, nem volt apelláta, szúrtak. Aztán persze kimutatták, hogy a gyerek egészséges. De addig is sorbálltunk, izgultunk, orvoshoz mentünk.
Hízni kell
Levontam a tanulságot, jobb ha a gyereket hízlalom, hiszen azért mert túlsúlyos nem küldtek még senkit vizsgálatra. De ha nem éri el a könyvben leírt súlyt, akkor jajjjjj! Érdekes ellentmondás, hogy miközben az elhízás népegészségügyi probléma, rengeteg betegeségért felelős, piciknél mégis az a dícséretes, ha görög a györök. Az arányos alkata és az a tény, hogy szülei milyen felépítésűek kevesebbet nyom a latba, mint a papírforma vagyis az elvárás, amit ki tudja ki és hol fogalmazott meg. (Lehet csak én nem tudom, akkor világosítsatok fel!)
Gesztenye, te szelíd
Ezt a gyerekorvos javasolta, mikor kiderült idegenkedem a tápszerektől. Idézem: “kezdőkoromban, mikor még nem voltak ilyen tápszerek mindig ezt ajánlottuk roborálásra”. Ki nem hisz Balogh doktornőnek, az utána olvashat. Ezt fogja találni: a gesztenye alacsony kalóriatartalmú, de magas szénhidráttartalmú étel. Így sok energiát nyerhet belőle a baba, ráadásul igen gazdag tápanyagokban, sok C-vitamint, E-vitamint, káliumot, vasat és foszfort tartalmaz. Az már csak hab a pürén, hogy a hiperekben is kapható biogesztenyemassza, amit elég felolvasztani, majd átpasszírozni és máris mehet a pofiba. (Teó szereti, cukor nélkül is.) Egyetlen hátránya, hogy nem túl fotogén, ezért egy egész gesztenyéről tettem be képet.
Még szénhidrát!
Reggelire margarinos kenyér (zsíradék és szénhidrát, mi kell még a hízáshoz?), nálunk nagyon csúszik. Ha tehetem akkor sütök kenyeret vagy zsemlét, ha nem sikerül erre időt szakítani, akkor próbálom a jó minőségű boltit választani. Nem feltétlenül a barnát, mert az sok esetben csak színezett, de erről bővebben majd máskor.
Tészta is kell. Mert az is jó kis szénhidrát forrás. Persze nem mindegy milyen, hiszen a tojással készült tészták egyelőre nem jöhetnek szóba. Így itt a nagyi által gyúrt helyett a bolti durum a nyerő. Ezt aztán bármivel ötvözheted. Túróval, grízzel, paradicsomszósszal és hússal, krumplival, vagy joghurttal, adom is a receptet alább.
RECEPT
A legegyszerűbb kaja, amit főzni lehet. És Te is eheted, mert nem kifejezetten csecsemő étel.
JOGHURTOS TÉSZTA
Ha már bevezetted a glutént és a joghurtot. Hivatalosan 10 hónapos kortól már mehet a hagyma is.
Hozzávalók:
durum tészta
joghurt
hagyma
oliva olaj
só
Főzd meg a tésztát, most ne a la dente, hanem puhára. Oliván párold meg az apróra vágott hagymát, kevés sóval. Mehet a turmixba mindez, nyakon öntve joghurttal. A felnőtt adagot ne daráld, csak keverd össze.
Az ötletet köszönöm a minden török étkezdében fellelhető joghurtos tésztának!
Gyümölcsből a vastagat
Mármint, ami kalóriábna vastag. Egyértelműen a banán nyeri ezt a viadalt, a legtáplálóbb a gyümölcsök közül. Rögtön utána jön a szőlő, amit 8-9 hónapos kortól bevezethetünk, igaz macerás kicsit, ki kell ugyanis magozni és a héját is le kell hántani. Magas kalóriatartalmú még a ringló és a cseresznye is, ha épp szezonja van, mindenképpen vegyük be az étrendbe. A kedvelt alma és barack páros azonban háttérbe szorulhat, ezekben ugyanis kevés az energiát adó anyag.
Ne csak együnk, igyunk is!
A sokat kárhoztatott édes levek szerepe megnő ilyenkor. Na nem a kólára gondolok, de gyümölcslé jöhet! Ha van gyümölcscentrifuga, akkor hajrá! Facsarj, mosogass! Ha nincs, akkor marad a bolti, ebből én a kifejezetten babáknak valókat vettem, Teó szereti. Amikor nagyon hasmenős volt és nagyon nem evett, akkor ezzel próbáltam itatni, mert jó a víz. csak minden kalória kellett. Szóval néha egy kis lé, akár hígítva és máris több a kalória.
Fel a kilókat!