Baba Séf

Tejbegríz deluxe

Minden jót lehet turbózni, a tejbegríz nálunk már akkor a kedvencek közé tartozott, amikor tej se volt benne. (Íme az a poszt, aminek a végén fellelhető az egy év alatti vagy egyéb okból tejmentes étrenden lévők számára javasolt változat. ) Most hogy már volt fagyi meg kuglóf, bevetettük a régi kedvencet, csak épp feles tejjel készült, na meg egy kis extrával, így lett belőle deluxe kaja.

Te csináld csinosabbra!

Te csináld csinosabbra!

FAHÉJAS ALMÁS TEJBEGRÍZ

1 éves kortól (vagy tej nélkül akár 7 hónapos kortól)

Hozzávalók:

3 dl tej és ugyanannyi víz vagy 6 dl tej vagy 6 dl víz, attól függ hogy álltok a tej bevezetésével

6 kanál gríz

egy kis alma megpucolva, felszeletelve

2 ek cukor

fahéj

egy kanál margarin

Az almát a margarinon a cukor felével és a fahéjjal megpárolom. Pár perc és levet ereszt, fakanállal is vághatóvá válik, na ekkor mehet rá a folyadék (tejes víz vagy ami kell), Majd kanalanként, folyamatos keverés mellett a gríz. A végén még egy kis cukor, esetleg vaníliás cukor és pár rotty után kész is a finomság.

Ha nagyon extrát akarsz, akkor főzd sűrűre és vizes tálkákba töltsd, majd hagyd kihűlni. Akkor ki lehet borítani a tálkból és így kerülhet asztalra, esetleg valamilyen öntettel, máris komoly édességnek tűnik.

Desszertnek se rossz, de lehet belőle főétkezés, kinek hogy tetszik.

 

Majdnem húsleves

Az igazi húslevesben legalább három különböző típusú hús van (marha, szárnyas, sertés pl.) és minimum 3 órát gyöngyözött a tűzhelyen. Ezek nem mindig jönnek össze nálunk, mert hentes már a környéken sincs, és bár reggel 6 az ébredés időpontja, ritkán jutok el 9 előtt az ebédkészítésig. Mert ugye Főnök úr egyéb elfoglaltsággal jár. Ennek ellenére kéthetente csinálok húslevesszerűséget. Csalok minden fronton, de sok finom új zöldséggel így is nagyszerű és kicsinek, nagynak ebéd.

 

sok zöldséggel az igazi

sok zöldséggel az igazi

MAJDNEM HÚSLEVES

zöldségek 7 hónapos kortól máj 8 hónapos kortól

Hozzávalók:

Mikor Tanyasi csirkét veszek, hogy són megsüssem  a belsejében lévő májat, zúzát, szivet és nyakat szépen elteszem, hogy leves legyen belőle. Így a heti egyszeri máj is le van tudva. Bevallom nem szoktam májat főzni, nem szeretem, így szerintem nem is lenne túl finom, amit csinálok belőle, és különben is ki kóstolná meg?). Szóval ez a hús rész a levesben.

Sok zöldség (répa, fehérrépa, zeller, karalábé, vöröshagyma)

1 vagy 2 szem krumpli

Zöldségleveshez készítem elő a zöldségeket, vagyis hámozom és karikázom, darabolom mindet. Hideg vízben sóval és pár szem egész borssal felteszem főni. Mellé rakom a zeller és a petrezselyem zöldjét is. Majd mehet bele az a pár apró husika. Ha felforrt ezt is lassú tűzre teszem, de az igazi húslevessel ellentétben ennek elég 40 perc és minden puha és finom.

némi pára

némi pára

Mehet hozzá tészta a nagyoknak. Teó főnök először a májjal turmixolt krumplikat kapja. Majd másnap a zöldségeket (ezt már nem turmixolom, megeszi a puha karikákat ügyesen).

Persze nincs ez olyan aranyló és tökéletes, mint a húsleves klasszik, de akinek nincs egy egész vasárnap délelőttje az igazi elkészítésére, annak nem rossz alternatíva. (Tovább gyorsítja a melót, ha V gyaluval karikázunk.) Ennél gyorsabban csak zacskóból vagy kockából lehet levest készíteni, de azt mégsem tenném a gyerek elé.

Jó étvágyat!

Cseles csirke

darálás előtt se szép, utána kifejezetten csúnya, de finom

darálás előtt se szép, utána kifejezetten csúnya, de finom

Teó főnök elég vércsés, szívesen eszik húst és mennyiségileg se kispályás, de a csirke nem tartozik a kedvencei közé. Az első igazi kudarc a szakirodalom szerint elkészített, enyhén sós vízben főtt, csirkemell volt. Hat hónaposan úgy köpte ki, hogy többé a száját se nyitotta ki. Próbálkoztunk a hazai baba klasszikussal vagyis húslevesben főtt zöldségek és csirke, nem aratott nagy sikert. Ha éhes eszeget belőle, de a zöldség jobban megy, mint a hús és hamar be is fejezi az evést.

Érdekes módon a csirkénél a zöldségféléket mágikus módon vonzóvá tévő joghurt sem vált be. Hiába daráltam le és kevertem joghurttal, nem sikerült a csel. Gyümölccsel se kellett a hús, próbáltam párolt almával, a zöldségek után, az sem nyert. Végül a már oly sok formában sikert aratott paradicsomszósz lett a megoldás.

Bio, öko, tanyasi

Biohúsra nem telik. Az a néhány gazda, aki igazolni tudja, hogy a legelőin semmi vegyszer évek óta, aranyárban méri a húst. Tanyasit azonban tudunk néha szerezni és lelkesen fedeztem fel, hogy a hiperek polcán is van Tanyasi. Ez a márkanév és honlap szerint valóban szabadtartású és nem tápon nevelt csirkéket tartalmaznak a zacskók. Én bízom bennük, bár sokan mondogatták, hogy nem tudhatom, ami igaz, nem én hintem a kukoricát a tyúkok elé.

forrás: sxc.hu

forrás: sxc.hu

SÓN CSIRKE

6 hónapos kortól

Hozzávalók:

1 csirke

1 kg só

1 alma

esetleg némi kakukkfű vagy majoranna

Elég retró kaja, de ennél elronthatatlanabb és kevésbé fűszeres módszer a csirke elkészítésére, tudtommal, nincs. Fogod őccsirkeségét, megmosod. Egy tepsi aljára beöntöd a sót, erre az ágyra heveredik a csirke, mellével felfelé. Ezt nem írnám így le külön, de legutóbb apát kértem meg, hogy tegye sütőbe a csireket, mert ez ugye elronthatatlan, hát sikerült a mellére raknia szegényt, így a fincsi pirult bőrről a mellen le kellett mondanunk. Szóval csirke sóra, a belsejébe egy mosott alma és előtte, ha gondolod némi zöldfűszer, de enélkül is kitűnő. Aztán sütő, 200 fok, ameddig szép piros nem lesz a bőre.

Na ez remek kaja, a válogatós gyereknek pedig egy kis hagymás paradicsomszósszal daráltam össze. A bal mell egy vacsira becsúszott!

A SZÓSZ

Hozzávalók:

2 dl paradicsomszósz

1 hagyma

2 fokhagyma

kevés olaj

só, cukor

A hagymát és a fokhagymát apróra vágva pirítani kezdjük az olajon. Kis só és ha puha rálöttyintjük a paradicsomlevet. Keverés,  kóstolás, cukrozás, még egy rotty és máris kész. Majdnem mint a pizzaszósz, csak nincs benne zöldfűszer.

Ínycsiklandó, bababarát szószok receptjére vevő vagyok. Ha akad a tarsolyban, oszd meg velem!

A brokkoli új ruhái

Az amerikai gyerekeket ezzel ijesztgetik, azt nem sikerült kinyomoznom miért épp ez a mumus zöldség, nálunk inkább a spenót a fújjj kaja, menzás emlékeim szerint legalábbis. Annyira hőn utált a brokkoli, hogy a neves gyermekműsorban, a Sesame Streetben egyenesen Broccoli Monstert szerepeltetnek. Jó, jó van Cookie Monster is, de mégis…

Azt nem tudtam kinyomozni, se ismerősök, se Google barátom nem tudott segíteni, miért ez az utálat, de van. Hát küzdjünk kicsit ellene, igazságot a brokkolinak!

A krémlevest én se nagyon kedvelem, az íze még csak csak, de ahogy kinéz… Szóval levest nem vagyis nem így csinálunk belőle. De egyébként a szinte mindig megeszem zöldségek egyike, így nagy becsben van nálunk. Egy negyed kilós darabról 3 bőrt is le tudok húzni, pedig nincs is neki. Íme a menetrend, amiből 2 vagy 3 napig falatozhat egy apróság és még a nagyoknak is jut!

Teónak ízlik

Teónak ízlik

1. step

Megfőzzük kicsit sós, ha eretnekek vagyunk vegetás vízben a rózsákat. Majd leszűrjük és eltesszük a levet is!

2. step  Brokkoli fasírt

8 HÓNAPOS KORTÓL

Hozzávalók:

20 dkg brokkoli főzve

2 tojás

zsemlemorzsa

fokhagyma

olaj sütni

Villával vagy darálóval pépesítjük a zöldséget, de ne turmixoljuk, mert akkor túl híg lesz. Összekeverjük az ízlés szerinti menyiségű fokhagymával, bors és só is mehet, ha gondoljátok, és belekeveredik az egy vagy két tojás és a zsemlemorzsa. A lényeg, hogy formázható massza legyen belőle. Elpepecselünk a kis gombócok megalkotásával, majd mindegyiket megforgatjuk zsemlemorzsába. És lehet sütni.  Én kevés olajban szeretem, de a fritőz is egy lehetőség.

A nagyok főtt rizzsel és tartárral, Teó Főnök pedig a la natur ebédelték. Mindenki szerette.

3. step Brokkolis krumplipüré

8 HÓNAPOS KORTÓL

A negyed kilós darabból pár rózsát félretettem, ebből lesz a püré. A brokkoli főzőlevében megfőzök 2 vagy 3 darab krumplit kockára vágva. Ezeket kis margarinnal és a brokkolival megtöröm, esetleg egy kis reszelt sajt is mehet hozzá. Nekem nagyon ízlik, de még sose csináltam felnőtt adagot, így nem teszteltük köretnek, csak babakajának, de annak nagyon bevált.

4. step Leves

Ebből Teó nem eszik, mert egyelőre nem levesezünk, de ami késik, nem múlik. A főzőlevet feldúsítom egy kis tejföllel vagy tejszínnel és vagy a főtt krumplit méretezem úgy hogy maradjon a baba püréjéből vagy egy kis cérnametéltet adok hozzá, mindkét esetben remek leveske lesz belőle.

És sehol semmi brokkoli főzelék vagy párolt zöldség, csak finomságok!

 

 

Dédiféle babarágcsa

A nagyi, aki Teó születésével dédivé lépett elő a kelt tészták nagy mágusa. Legendás kakaóscsigája és buktája van, a túrós táskáért többen ölre mennének, ha nem készítene mindig dupla adagot. Mivel lelkes immár dédmama, nagyon várta, hogy süthessen a család legifjabb tagjának. Ahogy közeledett a tojás tilalom vége, kitaláltuk ezt, az egyébként komoly sikereket arató, nasi rudat.

Pollinak ízlett

Hozzávalók:

20 dkg liszt

2 dkg élesztő

1 dl langyos víz

1 evőkanál margarin

1 tojás sárgája

1 teáskanál cukor

Az elkészítés pofonegyszerű. A langyos, cukros vízben (ha már lehet tejben) felfuttatjuk az élesztőt. Összegyúrjuk a liszttel, a margarinnal és a tojással, ha szükséges még adunk hozzá vizet és 10 percet pihentetjük. Nem kell nagyon keleszteni, csak kicsit hagyni levegősödni. Aztán rudakat formázunk a tésztából, amit közepesen meleg sütőben aranybarnára sütünk.

Akinek ez nem elég édes, az a kihűlt rudakat kis cukorsziruppal vagy cukros tejjel megkenheti. Ettől fényesebb, édesebb lesz a nasi. De enélkül is jó, a szülinapi bulin a nagyok elől el kellett rejteni, hogy maradjon az apróságoknak.

A fenti recept egy babazsúros mennyiség, otthonra egy vagy két gyerkőcnek akár a fele is elég lehet.

 

Legyen a fasírt babakompatibilis

Mi is kell a finom vagdalthoz? Ami már rég darált, de sebaj! Szóval mi kell? Hát husi. Alapból sertés, de jó a marha és a pulyka is. Na meg fokhagyma és hagyma, minden más csak az állaga végett, tehát helyettesíthető, pótolható, kihagyható. Én így babásítottam ezt a kedvencet és készítem heti rendszerességgel.

FASÍRT

8 HÓNAPOS KORTÓL

mindent bele és jó lesz

mindent bele és jó lesz

Hozzávalók:

fél kg hús (jelen esetben sertés, de csirkén kívül bármi, marhából kicsit szárazabb, ha nem ódzkodsz tőle tegyél alá bacont)

egy kis fej vöröshagyma

1 vagy 2 gerezd fokhagyma

só, bors esetleg piros paprika

egy zsemle vízbe áztatva

zsemlemorzsa (elhagyható)

 

A zsemlét ne nyomkodd ki annyira, mintha tojással készítenéd a fasírtot, mert jelen esetben a víz az a nedvesítő cucc, ami összetartja az ételt. A hagymát vágd apróra és kevés olajon párold meg, kis borssal. Keverd össze a hozzávalókat, dolgozd homogén masszává majd nyomkodd bele egy őzgerinc formába és szórd meg zsemlemorzsával a tetejét,  legjobb a teflon forma. Mehet a sütőbe 200 fokra, kb. 30 perc, ha szép barna a teteje, akkor kijöhet.

Sütheted gombóconként olajban, de így kevesebb a mosogatnivaló, kevesebb időt állsz a konyhában és egészségesebb, szóval szerintem a sütő a nyerő!

Melegen, hidegen. Magában vagy krumplival. Teó főnök harapja és nem tartja szükségesnek a köretet.

Húst hússal?

Mikor főiskolán az egyik vega csaj állapotos lett, nagy felhördülést keltett az a kijelentése, hogy a gyerekének se fog húst főzni. Fogalmunk nem volt róla mi kellene egy babának, de azt mindenki természetesnek vette, hogy hús az kell. Most 100 évvel később a saját gyerekemnél is felmerült a hús kérdés. Én nem vagyok vega, vegán vagy bármi ilyesmi, de amikor Teó főnök már 9 hónapos volt és azt olvastam, hogy naponta kellene húst adni neki meglepődtem. Mi nem eszünk minden nap húst, így elkezdtem kutatni és kérdezősködni.

forrás: sxc.hu

forrás: sxc.hu

A hazai szakirodalom

Netes szakértő védőnők és egyéb okosok a naponta egyszer adjál neki kis sóval párolt csirkét vonalon mozogtak. Ez azonban több sebből vérzett.

1. Nem adok a gyereknek hormonozott húst, a tanyasi csirke meg drága és nem mindig kapható.

2. Nem eszi meg a kis sóval párolt csirkét. Köpköd, prüszköl, bömböl.

3. Naponta ennyi húst főzni, agyhalál, mikrózva a csirke büdös (igen, finnyás vagyok).

4. Mi sem eszünk minden áldott nap állati fehérjét, és kötve hiszem, hogy az elmúlt évszázadokban a csecsemők naponta kaptak húst.

Így kerestem tovább.

Külhoni okosok

Egy barátnőm angol cikket küldött, ott azt írták naponta kapjon állati fehérjét. Na ez már egészen más ügy. Hiszen a tejtermékek és a tojás is ide tartozik. Utóbbit még nem, de az előbbiből csinos mennyiségeket fogyaszt el a fiatalúr. A joghurt, a sajt és a túró nagyon kedvelt kaja. ezek naponta vannak jelen az étrendjében. Valahogy hihetőbb és szimpatikusabb ez a megközelítés, főleg hogy joghurtból a biot is meg tudom fizetni!

Tapasztalatok

Persze megkérdeztem a körülöttem lévő kismamákat is, hogy adnak vagy sem napi gyakorisággal húsokat. És úgy tűnik kevesen működnek könyv szerint. Van aki hallal pótol, máshol a heti hármat is elégnek ítélik, és persze akad olyan is, aki szerint minél több hús, annál jobb. Ezek után megnyugodtam, hogy nem tettem ki minőségi éhezésnek a csemetémet.

Olyan nap nincs, hogy nincs állati fehérje. Olyan viszont akad hetente 1 vagy 2, hogy hús nem kerül a kanálra. Ráadásul nálunk a csirke a legkevésbé népszerű. A marhát és a disznót is szívesebben fogyasztja az uraság.

Kedvenceink:

Bolognai

Fasírt (kísérleteztem egy babáknak való, de felnőttnek is finom verziót, nemsokára megírom)

Sült vagy főtt csirke (són sütök vagy a levesből) az olaszos paradicsomszósszal turmixolva

 

Baba barát bolognai

Nálunk ez nagy sztár (hogy milyen tempóban tűnik el a pofiban, arról posztoltam videót) . Mindenki szívesen eszi, én meg roppant boldog vagyok, hogy elég egyfélét főzni az apraja és nagyjának. Az alábbi recept cseppet sem autentikus, hiszen a zöldségek kimaradnak ebből a verzióból, cserébe egyszerű és gyors, ami egy tipegőt nevelő anya számára komoly érték. Ugye?

bolognai ragu

A SZÓSZ MINDEN BABÁNAK ADHATÓ, AKI MÁR KÓSTOLTA A PARADICSOMOT ÉS A HAGYMÁT (8 HÓNAPOS KORTÓL), TÉSZTA HA NINCS GOND A GLUTÉNNAL

Hozzávalók (ha a felnőttek is eszik)

25 dkg darált sertés vagy marha (ne előkészített húst vegyetek, az szójás vacak, a hiperekben is lehet kapni hús húst), lehet pulyka is, csak én nem szoktam

1 paradicsomkonzerv (én az egész hámozottat szeretem, de a robbantott is jó)

1 fej vöröshagyma

1-2 gerezd fokhagyma

só, bors

oregano, bazsalikom

kis cukor

durum tészta, fél csomag

A hagymát (vöröset és fokot) apróra vágva, kevés sóval megpárolom, majd mehet rá a husi, pirítom még kifehéredik. Jöhet rá a paradicsom. Nyáron persze a friss, de ilyenkor nagyon jó a konzerv is. Ha rotyog, akkor a zöldfűszerek, ízlés szerint és a paradicsom savanyúságától függő mennyiségű cukor. A hús hamar megpuhul, így gyorsan kész a szósz. A baba részét ilyenkor külön lehet tenni, a többibe mehet a bors. A tésztatfőzést nem írom le.

Ha gond van a gluténnal mehet a szósz tészta nélkül is, sajttal vagy csak úgy. Teó főnök minden verzióban szívesen fogyasztja. Általában frissen kap tészta nélkül, másnap meg tésztával, hogy legyen egy kis változatosság 🙂

 

Önállóság avagy mennyi kaja lehet a padlón?

A fenti videón a Baba Barát Bolognai fogy ilyen szépen, aminek receptjét hamarosan közzé teszem. A kérdés azonban, amit ezzel a felvétellel illusztrálni szeretnék, az a kanál használat és az önálló lapátolás lehetőségének biztosítása. Egyszerűen és érthetően:

Mikor aktuális az első kísérlet arra, hogy a baba önállóan egyen?

PRO:

Az igény megszületett, szeret(ne) a tálban kalimpálni a megszerzett kanállal. Bár az ételből egyelőre kevés kerül az evőeszközre, azt pedig még nem teszteltük, hogy ebből (segítség nélkül) landolna-e bármennyi is a szájában.

A megfelelő kanalat megtaláltuk. Szilikon a fejrész külső íve, így semmilyen módszerrel sem tud sérülést okozni, bármit üt meg vele, bármilyen mélyre tolja a szájába, a szilikon hajlik.

Ha le nylonozom az etetőszék körül a padlót vagy kiviszem az udvarra vele a gyereket, akkor a szétkent kaja sem okoz hatalmas gondot.

KONTRA:

Ugyanakkor nem szeretném, ha az evés játékká válna.

Szeretném, ha az étel a pociban landolna, mert kell az. Ha előbb etetem és utána hagyom önállóan lapátolni, akkor tuti nem eszik. Ha előbb próbálkozhat, akkkor nem biztos, hogy marad mit betenni a pofiba és kérdés akar-e majd segítséget. Monjuk, ha elég éhes lesz…

Nálatok hogy működött? Mikor volt az első próba? Hogy alakult ki az önálló evés?

Mert a netes szakirodalom olyan okosakat mond, mint hogy gyakorolni kell. De vagy hagyom vagy nem, ez félig meddig nem megy. Apa próbálta vezetni a kezét, úgy hogy Főnök úr tartotta a kanalat, de nem aratott osztatlan sikert ez a próbálkozása (vagyis nekem tetszett Teó Főnöknek nem).

Tippek, módszerek, gyertek, hajrá!

 

 

Reggelizz kiskirály! 5 tipp mit egyen a baba reggel

A legtöbb életmód tanácsadó és fitneszguru azt szajkózza, hogy a reggeli a legfontosabb étkezés, ilyenkor kell sokat. Felnőttek esetén tudnék erről vitázni, de babáknál csak bólogathatok. Hiszen aki pár hónapja még éjjel is felkelt enni, sőt 9 hónapja még 3 óránként evett, attól elég nagy teljesítmény, hogy 10 órát kibír kaja nélkül.

Kell a muníció a sok fontos ténykedéshez és az energia a növekedéshez (bár ez inkább éjjel zajlik, mikor a test nyugiban van). De a napi első töltés mindenképpen fontos.

Az ajánlások szerint ez legyen az utolsó étkezés, amit kiváltunk. Nálunk ez úgy néz ki, hogy ébredés után cici, mert arra nem kell várni, azzal nincs macera, ahogy felült a főnök, már dőlhet is rám és dudlizhat. Ez azonban egy állandósan mozgó 11 hónaposnak már nem elég muníció. Így ébredés után egy-másfél órával (vagyis mire befejezte a szopizást, felöltöztünk és mialatt játszik én elkészítettem a kaját) jön az igazi reggeli. Valami szilárd vagy legalábbis szilárdabb.

Kenyér

Amelyik baba nem glutnérzékeny, annak a kenyér/zsömle/kifli remek eledel. Én ha tehetem, akkor a saját sütésű kenyeret adom a kicsinek. Ebben ugyanis nincs E betű (vagyis a kenyér szóban van, de adalék az nincs :)), se állományjavító, se túl sok só, se se. Csak liszt meg víz.

a margarinos kenyér igenis finom

a margarinos kenyér igenis finom

És hogy mi kerül rá? Íme a tippek.

1. Margarin – HA EHET KENYERET, EZ IS MEHET – tudom túl egyszerű és már már ciki ilyet adni, de mégis. Egyfelől, mert Teó szereti, sőt én is elkötelezett voltam a vajas kifli iránt harmadikban. Szegény anyám könyörgött, hogy mást is csomagolhasson nekem tízóraira, mert félt megszólják, hogy sajnálja tőlem a felvágottat, de nekem nem kellett semmi bele, csak vaj. Másfelől, mert mindig van otthon. Mikor semmi nem ízlik, akkor remek B terv.

2. Túrókrém – AZ ELSŐ TEJTERMÉKEK KÖZÖTT BEVEZETHETŐ – a joghurttal kikevert túró jól megy nálunk. Ha nem eszi a gyerek a joghurtot lehet édesíteni. Cukorral vagy jázminpakócával (Hogy az mi? Olvasd el ITT!)

3. Joghurt gyümölccsel – 8 HÓNAPOS KORTÓL, EZ LEHET AZ ELSŐ TEJTERMÉK – a házi gyümölcsjoghurt egyszerű, egészséges és nagyszerű. Reszelt alma vagy körte, passzírozott barack, turmixolt meggy vagy ami megy :), bármilyen gyümölccsel elegyíthető a joghurt. Fontos, hogy élőflórás legyen és ezt szerintem nem kell cukorozni. Elég aroma a gyümölcs.

4. Joghurt sajttal – TEJTERMÉKET EVŐ GYEREKEKNEK – A reszelt sajt is épp olyan jó dúsítója a joghurtnak, mehet magában vagy kenyéren. A félkemény sajtok elég táplálóak is, így erős napindító ez az elegy.

5. Házi kenőmájas – 7-8 HÓNAPOS KORTÓL MEHET MÁJ, HETENTE EGYSZER – Ha van főtt máj levesből, akkor abból készül. Ha nincs, akkor kevés olajon, hagymával megpárolom a csirke vagy sertésmájat. Majorannával, kevés sóval és némi margarinnal mehet a turmixba. Felnőttek is szeretik!

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!