Baba Séf

Alternatív kismama sportok

A múltkori fogyásos cikkemnél jutott eszembe, mikor a mozgásról írtam, hogy miféle alternatív mozgásformákat is hozott a kismama lét. Ezektől lehet szenvedni és lehet nevetni rajtuk, én az utóbbival próbálkozom.

1. Csiga tetrisz

kép forrása: sxc.hu

kép forrása: sxc.hu

A cél az, hogy egy esős nap után úgy jussunk el több kilóméterre lévő célpontunkhoz a járdán, hogy egyetlen árva csigát sem tiportunk el a babakocsival. Aki azt hiszi, hogy ez könnyű, az jöjjön és gyakorolhat a háromkerekűnkkel (tehát 3 nyomvonalat kell figyelni), amikor 8 vagy annál is több éti kolléga száguldozik a járdán keresztül és kasul.

Ez a játék edzi a megfigyelő és a célzóképességet egyaránt. A léleknek is jót tesz, hiszen ártatlan életeket kímélünk meg, ha jól csináljuk!

2. Egykezes teregetés

Csak haladóknak! Vagyis aki már ügyesen főz és porszívózik gyerekkel a karján, csak azoknak ajánlom a játékot. A cél, hogy egy mosásnyi ruhát úgy teregessünk ki, hogy egy sem landol a földön és nem gyűrődik össze, miközben kisdedünk a karunkon üldögél, így csak egyik kezünket használhatjuk. Nehezítésként megpróbálhatunk csipeszelni is.

Ez a tevékenység nemcsak hasznos, hanem erősíti karizmunkat és ügyessé teszi balunkat, ha éppen azzal próbáljuk teljesíteni a feladatot.

kép forrása: sxc.hu

kép forrása: sxc.hu

3. Gyorsasági zuhanyzás

Akár 120 mp alatt is teljesíthető egy teljes testmosás. Elszántság és rutin kérdése. A cél, hogy kisdedünk észre se vegye, hogy eltűntünk a szobából, mire egy vidám kukuccsal ismét ott állunk mellette. Nehezítés, ha hajmosással kombináljuk a tisztálkodást. Erre legalább 5 perc kell a mai nem hivatalos világrekordernek is kell.

Ezt a sportot érdemes űzni, hiszen később is hasznos lehet, mikor egyszerűen csak sietünk. A gyakorlással és apró trükkökkel, mint pl. egyik kézzel fogat sikál, másikkal hasat mos, meglepő részidőket produkálhatunk.

 

Hajrá anyuci!

Az első harapás

 

Teó az almán tanulta meg, hogy a fogai bár sok mindenre jók (csikorgatni lehet őket pl.), de harapásra valók. Mivel a metszők már mind kibújtak, nem volt kérdés, hogy ki eszi meg az almát.

Ezzel el is kezdtünk darabosat enni.

Miért jó, ha nem (csak) bébipapi van?

1. Mert előbb-utóbb úgyis rágni kell, jobb elkezdeni a gyakorlást. Persze, ha nincs kedve, nem fog harapni, majszolni, nyammogni. Teó szívesen majszolt eddig is, de a kenyeret és bulátát nem soroltuk a “harapnivalók” közé, hiszen elég volt nyálazni 🙂 Azokkal viszont remekül elsajátította hogyan kell a szájába juttatni a falatokat.

2. Mert ha ő rágja, akkor ő is fogja az ételt. Úgy vélem, hogy az ismerkedés nem merül ki az ízlelésben, a tapintás, az ételek állagának megismerése is hozzátartozik a folyamathoz. Ráadásul kézzel enni a legjobb, magam is így teszek, ha lehet. A babáknak mindenki elnézi, élvezzék hát!

3. Mert a turmixolás macera és a turmix mosogatás még inkább az. Ezeket a perceket remekül lehet másra használni, például mondókázni vagy játszani. Mindenkinek jobb! 🙂

És mos jöjjenek a kifogások. Miért nem adunk a gyereknek darabos kaját.

hamm

1. Mert megfulladhat, ha félrenyeli – mondják. Elvileg igen, gyakorlatilag az esetek zömében ügyesen felköhögik. Teó, ha mohó gyakran nyel félre és ehhez nem kell alma, megoldja anyatejjel, szopás közben. Köhög és folytatja az evést (2-3 hónaposan el sem engedte a szájából a cicit, meg tudja oldani zárt szájjal :)). Ha mégsem köhögné fel, akkor karra fektetve (fej lefelé) nem erős, de határozott mozdulatokkal lehet segíteni. Aki nagyon fél ettől, tanulja meg a Heimlich-féle műfogást. LEGO nyeléskor jól fog jönni.

2. Mert túl nagyot harap és nem boldogul vele. Először valóban gyakori, aztán ügyesen megtanulja mekkora mennyiség fér a pofijába. Addig pedig a felesleg az előkén landol.

3. Nem tudta megrágni. De nem ám! Hiszen metszőfogakkal nem lehet csak harapni, az őrlők pedig később bújnak elő. (Általában 1-2 éves korban. ) De megoldják a kemény kis ínyükkel, sok nyállal. Bízzuk csak a babákra ezt a feladatot! Aztán ha már jönnek a hátsó fogacskák lesz dolguk.

4. Mert nem emészti meg a darabosat. Lusta voltam ehhez szakirodalmat olvasni, az viszont biztos, hogy a végtermékben se alma, se banán, se tészta darabokat nem találtam még. Valami tehát történik odabent a darabokkal.

5. Mert nagy koszt csinálnak. Ez is tény. De sebaj. Az etetőszék alá újságpapír vagy pár szétvágott nylon szatyor és pár mozdulattal eltüntethető az étel a padlóról. Ha a szőnyegen falatozik Teó egy textil pelusra szoktam ültetni, így azon landol a lehulló fölösleg és (jó esetben) abba masszírozza bele a nyálas darabokat.

A La Leche Ligánál azt olvastam, hogy akkor kezdjünk a hozzátáplálásba, ha már a banán darabokat elveszi, beteszi a szájába és megeszi a gyerek. Ha kell is előbb a pép, kínálni mindenképpen érdemes. Már csak a vicces pofi kedvéért is!

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!